Przejdź do treści
Powiększ tekst: A A A wersja dla niedowidzącychWielki Jubileusz w Budziszowie Małym

Już 5 lat minęło od pierwszego Festiwalu Twórczości Ludowej „Region w Kulturę Ubrany” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólna Inicjatywa w  Budziszowie Małym. 

W sobotę 4 czerwca teren rekreacyjno-sportowy wokół nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej zapełnił się po brzegi mieszkańcami powiatu jaworskiego, średzkiego i legnickiego, którzy przybyli, aby jak co roku podziwiać zespoły, które promują kulturę narodową. A było co oglądać.

 Jak zwykle do Budziszowa Małego zjechały zespoły najwyższego kunsztu, towarzystwo było prawdziwie doborowe. W ciepłym słońcu , sobotniego popołudnia wirowały kolorowe  stroje pięknej młodzieży z Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnicy, W rozmowach dziewczęta i chłopcy opowiadali o tym jak są  dumni i szczęśliwi, że są członkami zespołu . który kultywuje i pokazuje tradycyjne tańce narodowe, dając równocześnie możliwość zwiedzenia całego świata. Przepiękne stroje i gracja w tańcu podkreśla przecież urodę dziewcząt i męskość chłopców. Wysoki kunszt pokazały również dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec”, które ćwiczą może trochę krócej niż członkowie poprzedniego zespołu, bo są młodsze, ale ich pokaz wywarł niezapomniane wrażenie na wpatrzonych widzach. Pełen energii i żywiołowy Zespół Pojana z Piławy Dolnej k. Dzierżoniowa zaprezentował oryginalne tańce i śpiew, kultywujących pieczołowicie swoje tradycje, Górali Czadeckich. Występy zespołów tanecznych przeplatały się ze śpiewem zespołów śpiewaczych : Kukułeczki z Pogwizdowa oraz Polanie ze Środy Śląskiej. Tańce górnośląskie i cieszyńskie zaprezentował tym razem Zespół Pieśni i Tańca „ Ziemia Legnicka”, będący  jednym z dwóch zaprzyjaźnionych zespołów, które od początku uczestniczą i kreują kształt i poziom Festiwalu Twórczości Ludowej. Drugim zespołem jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „ Kyczera” , który od początku istnienia Festiwalu wciąga widzów w czar swojej kultury. Piękne głosy , pięknie wykonane tradycyjne tańce i prawdziwa kapela, to znaki rozpoznawcze tego zespołu.

Niespodzianką tego Festiwalu był występ Zespołu Czerwona Kalina, który w „starym” , ale jeszcze poszerzonym składzie pojawił się na scenie , aby swoim śpiewem otworzyć V Jubileuszowy Festiwal Twórczości Ludowej. W dalszej części festiwalu tradycyjnie już wystąpiła młodzieżowa grupa Zespołu Czerwona Kalina, aby zaprezentować swój najnowszy repertuar pieśni ludowych w aranżacji młodzieżowej i w modnych strojach stylizowanych na ludowo , bo przecież to znakomita forma, aby  prezentować kulturę ludową.

Wszystko odbywało się przy życzeniach zaproszonych gości : Wicestarosty jaworskiego Arkadiusza Baranowskiego, Członka  Zarządu  powiatu legnickiego Pana Kazimierza Burtnego, Pani Dyrektor Wandy Gołębiowskiej reprezentującej Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Pani Wójt Gminy Wądroże Wielkie Elżbiety Jedleckiej.

Po części festiwalowej przyszedł czas na występ prawdziwej gwiazdy muzyki cygańskiej, Eleny Rutkowskiej z zespołem „Cygańskie Czary”, której przepiękny śpiew rozbrzmiewał daleko na okolicę, przyciągając dalsze rzesze zainteresowanych widzów. Występ ten był okazją do gorących tańców, przy rozpalającej cygańskiej muzyce. Ten Festiwal pokazuje piękno różnych kultur, a kultura cygańska  niewątpliwie ma niepowtarzalny urok i czar. Znakomicie podkreśliła różnorodność otaczających nas kultur i zdecydowanie wzbogaciła repertuar festiwalowy.

Na Festiwalu jest coraz bogatsza oferta wystawców rękodzieła, którzy prezentują swoje prace. Można było kupić malowane łyżki drewniane na stoisku z Budziszowa Wielkiego, ręcznie robione serwetki, lampki i biżuterię oraz miody, chleby i sery. Można też było nauczyć się wyrabiać gliniane naczynia.

Catering i pyszne ciasta przygotowali mieszkańcy Budziszowa Małego, wkładając w to ogrom pracy.

Organizatorzy przypomnieli genezę Festiwalu oraz pochwalili się , że za pomysł i organizację  Festiwalu Twórczości Ludowej, Stowarzyszenie Wspólna Inicjatywa z Budziszowa Małego zdobyło pierwszą nagrodę w Konkursie Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska organizowanym przez Urząd Marszałkowski w kategorii „ Najlepszy start w Odnowie Wsi”

Na tym nie koniec - do świtu trwała zabawa przy muzyce zespołu „Na Czasie”, z solistką Karoliną Kaczyńską z Budziszowa Małego.

Maria Czupak

  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 1
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 2
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 3
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 4
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 5
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 6
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 7
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 8
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 9
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 10
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 11
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 12
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 13
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 14
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 15
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 16
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 17
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 18
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 19
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 20
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 21
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 22
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 23
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 24
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 25
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 26
  Wielki Jubileusz w Budziszowie Małym  - 27


  Prezentacja filmowa Gminy Wądroże Wielkie

  Oferta investycyjna


  ilość odwiedzin: 3928235, dzisiaj: 1767

  Urząd Gminy Wądroże Wielkie

  Wądroże Wielkie 64
  59-430 Wądroże Wielkie

  tel.: +48 (76) 887 43 23
  fax: +48 (76) 887 43 25

  e-mail: urzad@wadrozewielkie.pl

  Urząd Gminy czynny jest
  poniedziałek 07:00-17:00
  wtorek - piątek 07:30-15:00

  NIP Urząd Gminy Wądroże Wielkie:  695-10-01-309
  REGON Urząd Gminy Wądroże Wielkie: 000548436

  NIP Gminy Wądroże Wielkie:  695-14-00-825
  REGON Gminy Wądroże Wielkie:  390647430

  Numery rachunku bankowego
  Bank Spółdzielczy w Jaworze

  83 8647 1020 0215 0840 2000 0001  
  Projekt dofinansowany ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.